Pielęgnacja obuwia zimowego

Zakup zimowych butów to konieczność, gdyż ostatnie zimy były dość srogie. Jednak ich zakup nie oznacza końca problemów związanych z tym tematem. O buty zimowe należy odpowiednio zadbać, gdyż działanie śniegu, mrozu oraz soli wysypywanej na chodniki może mieć fatalny wpływ na ich kondycję. A przecież chcemy, aby buty przetrwały chociaż jeden pełny sezon.

Pielęgnacja obuwia zimowego uzależniona jest jednak od kilku czynników. Pierwszy z nich to materiał. Kolejne ważne czynniki to przeznaczenie i rodzaj obuwia. Nie mniej jednak, większość obuwia zimowego to buty z różnych odmian skóry (również skóry ekologicznej). Dlatego warto zacząć od odpowiedniego impregnatu zimowego. Najczęściej jest on na bazie wosku, przez co czubki butów nie zagniatają się.

W przypadku obuwia zamszowego, sprawa jest nieco inna. Buty zamszowe wymagają innego rodzaju impregnatu. Takowy powinniśmy kupić wraz z nową parą butów – najlepiej, żeby doradził nam specjalista. Samodzielne zakupy takich preparatów mogą tylko zaszkodzić naszym butom, w przypadku złego wyboru.

Impregnacja to jednak nie wszystko. Warto utrzymywać buty w czystości, gdyż zalegająca sól ma silne działanie i potrafi wżerać się w buty. Poza tym, impregnację musimy powtarzać co jakiś czas, więc warto o tym pamiętać!

Na koniec jeszcze filmik, który pokazuje jak dbać o obuwie typu EMU itp.:

Jest to jeden z najtrudniejszych modeli obuwia, jeżeli chodzi o utrzymanie 100% czystości, dlatego rady te będą bardzo cenne!